Zaburzenia odżywiania

Młodzi ludzie są wyjątkowo wrażliwi na krytykę płynącą z otoczenia. Z tego powodu bardzo często nie lubią swojego wyglądu, chcą sprostać wszystkim nierealnym wymaganiom stawianym przez kolorowe czasopisma i programy telewizyjne. Z tego właśnie powodu młodzież to grupa, w której znajdziemy najwięcej osób cierpiących na zaburzenia odżywiania. Do najpowszechniej występujących zaburzeń odżywiania zaliczamy anoreksję oraz bulimię.

www.akademiamaratonu.pl

Obie choroby polegają na panicznym lęku przed przytyciem, obsesyjnej kontroli wagi ciała oraz ciągłego niezadowolenia ze swojego wyglądu. Chorzy obserwując swoje odbicie w lustrze widzą zniekształcony obraz – cały czas wydaje im się, że ważą zbyt dużo. Bardzo często chudość i kontrolowanie wagi daje osobom cierpiącym na anoreksję i bulimię poczucie kontroli nad całym swoim życiem. Choroba ta dotyka coraz młodsze osoby.

Bardzo czujni powinni być więc rodzice, którzy muszą reagować na każdą wzmiankę o odchudzaniu i dokładnie kontrolować, co w tym względzie robi ich dziecko.

psycholog zielona góra