Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Ogniwa fotowoltaiczne skonstruowane są głównie z krzemu. W zależności od postaci zastosowanego krzemu, można wyróżnić kilka rodzajów paneli fotowoltaicznych. Pierwszą kategorią są ogniwa amorficzne. Charakteryzują się one niską sprawnością działania, osiągającą maksymalnie do 10 procent. Produkowane są z bezpostaciowej i niewykrystalizowanej wersji krzemu.

Niska sprawność i słaba jakość krzemu sprawiają, że są to najtańsze z konstrukcji fotowoltaicznych Drugą kategorią są ogniwa polikrystaliczne. Charakteryzują się sprawnością działania sięgającą 18 procent. Produkuje się je z wykrystalizowanego krzemu, najczęściej o niebieskim odcieniu. Z uwagi na przystępną cenę, bardzo często stosuje się je jako źródło zasilania w domkach jednorodzinnych. Trzecią kategorią są ogniwa monokrystaliczne.

Są najtrudniejsze i najdroższe w produkcji. Tworzy się je z pojedynczych dużych kryształów krzemu. Kryształ tnie się na cienkie płytki, z których tworzone jest ogniowo fotowoltaiczne. Taka konstrukcja sprawia, że są najbardziej sprawnymi i żywotnymi panelami. Potrafią przetworzyć aż 22 procent padających na nie promieni słonecznych w energię elektryczną.

https://koparki.pl/ogumienie/ https://tools4pro.pl/pl/c/Bity-i-koncowki/349