Nadopiekuńczy rodzice

Wychowanie i opiekowanie się dziećmi to bardzo trudne zadanie, do którego część rodziców podchodzi z dokładnie ułożonym planem. O ile organizowanie swojej pociesze aktywności – szkoły, przyjaciół i czasu wolnego – gdy ta ma kilka lat jest w pełni akceptowalne, problem zaczyna się, gdy nie potrafimy dać nieco więcej swobody nastolatkowi.

Czym grozi nadopiekuńczość? Będąc nadopiekuńczymi rodzicami uczymy przede wszystkim swoje dzieci tego, że świat jest groźny i nieprzyjazny. Przez to starsze dzieci mogą być odizolowane od grupy i mieć trudności w znalezieniu sobie przyjaciół.

Szkodliwa dla młodego człowieka jest także sytuacja, w której to rodzice wybierają znajomych swojemu dziecku. W takim wypadku nastolatek nie nauczy się, że o akceptację grupy trzeba czasem zabiegać.

Brakować mu będzie także kompetencji komunikacyjnych. Nadopiekuńczość rodziców powoduje także, że dziecko ma obniżone poczucie własnej wartości, żyje w przekonaniu, iż nie ma wystarczająco dużej mocy sprawczej, aby samemu rozwiązywać swoje problemy.

Jako rodzice – pozwólmy więc swojemu dziecku budować jego własną tożsamość.

kulczyk sebastian https://www.lamix.pl/