Dzieci alkoholików

Alkoholizm to nałóg niszczący nie tylko chorego, ale także całe jego najbliższe otoczenie. Wśród ofiar uzależnienia często znajdują się także dzieci.

Taka młodzież jest bardzo zamknięta w sobie i pomimo że sytuacja w domu bardzo ją martwi, zazwyczaj nie opowiada obcym osobom – nawet przyjaciołom – o problemach rodzinnych. W domu alkoholika obok zasady „nie mów”, najbliższych obowiązuje także zasada „nie ufaj”.

Stosowanie tej reguły powoduje, że młode osoby zamykają się w sobie, nie mają poczucia bezpieczeństwa i tracą poczucie własnej wartości. Wychowywanie się w pobliżu uzależnionego od alkoholu wymaga również od nastolatków tłumienia własnych emocji i „bycie twardym”.

Sprawia to, że przestają oni zastanawiać się nad własnymi uczuciami, nie pozwalają także, aby kierowały nimi emocje. To z kolei – w dorosłym życiu – może prowadzić nawet do psychopatii.

Jeżeli więc jako nauczyciel zauważymy, że dziecko ma problemy w szkole, jest bardzo skryte lub odwrotnie – agresywne, natychmiast skontaktujmy się z jego rodzicami. Być może problem tkwi właśnie w domu rodzinnym.

https://exeller.be/kategoria-produktu/sojowe/ wkręty ciesielskie